Kvalitní stojany na kola jsou základní potřebou každého cyklisty 

Stojany pro jízdní kola jsou důležitou součástí městského mobiliáře a také venkovního zařízení provozoven, škol, sportovišť, nebo bytových domů.

Nabídka stojanů na kola od různých firem je relativně široká, od těch nejjednodušších, až po výrobky uměleckého kovářství. Bohužel však většina v současnosti nabízených stojanů na kola není konstruována se zřetelem na pohodlné používání a bezpečné odkládání kol.

Jaké jsou požadavky na kvalitní stojan?

Zabezpečení 

Především, pokud odkládám své kolo, chci jeho rám zamknout k pevnému předmětu. To neumožňuje téměř žádný stojan. Proto velká část cyklistů stojany na kola nepoužívá a kola staví různě k dopravním značkám a zábradlím.

Stabilita 

Potřebuji, aby kolo stálo ve stojanu pevně a stabilně. Nesmí se kácet, je-li zatížené, nebo pokud do něj někdo strčí. Tomuto požadavku nevyhovují nízké stojany, fixující pouze přední kolo, nebo naopak stojany, kde se rám opírá o konzolu a přední kolo není zajištěno proti vytočení.

Manipulace a prostor

Pokud kolo postavím do stojanu, potřebuji je z něj také vyjmout. Skutečnost je taková, že ze změti řidítek, bowdenů a pedálů lze vlastní kolo často vyprostit až po usilovném zápase.

Každé kolo má pevnou šířku a podle ní potřebuje i prostor pro odstavení a manipulaci. Má-li některý stojan stání pro šest kol a přitom šířku metr a půl,  lze do něj opravdu postavit jen tři kola.

Dostatek prostoru není nutný jen pro samotné kolo, ale i pro jeho majitele. Především při uzamykání kola se potřebuje postavit vedle něj, bez toho, že si ušpiní kalhoty (sukni ) o řetěz sousedního kola.

Naše řešení 

Shromážděné poznatky jsme v naší firmě využili při vývoji moderních stojanů na kola, které splňují požadavky na

  • zajištění kola proti krádeži  
  • pohodlné používání
  • šetrnost ke kolům

Výsledkem jsou kvalitní  bezpečnostní stojany na jízdní kola VELOCK, které jsou původním českým výrobkem.

Zamykatelné stojany 

Stojany jsou robustní a umožňují uzamčení kola za rám k pevné konzole pomocí odolného uzávěru, který je přímo součástí stojanu. Toto řešení zásadním způsobem snižuje riziko krádeže odstaveného kola.

Způsob použití zamykatelných stojanů

Funkce stojanu VELOCK je následující. Předním kolem najedete mezi vodorovné vodící prvky stojanu. Kolo opřete rámem o pevnou konzolu a rám obemknete otočným třmenem, jehož konec zajede do pouzdra zámku. Zasunutím vyjímatelného zámku do pouzdra ve stojanu je třmen zajištěn a tím je blokováno celé kolo.

Třmen je vyroben z masivní tvrzené oceli a zámek je možné volit z několika typů až po bezpečnostní třídu 4 (odolný proti rozlomení, vytržení, vyhmatání a odvrtání).  

Zámek není součástí stojanu - cyklisté používají svůj vlastní.  Ve městech ve kterých jsou uzamykatelné stojany nainstalovány prodávají zámky městská informační centra a někteří prodejci kol a železářství. Zámky můžete objednat i přímo u nás.  

Účelná konstrukce stojanů na jízdní kola VELOCK, umožňuje použití i klasickým způsobem, kdy je kolo zamčeno k pevné konzole běžným velozámkem (lankový, podkova, řetěz). Cyklisté, kteří nemají vložný zámek, tak nejsou v používání zamykatelných stojanů nijak omezováni.

Uzamknout lze většinu běžných typů kol, včetně například i dětských, skládacích, elektrokol a koloběžek.

Konzoly stojanu na jízdní kola VELOCK jsou tvarovány tak, aby nekolidovaly s částmi kola, jako je např. vidlice, náby, dynamo, světlo a brzdy (i kotoučové). Rozteč konzol je dostatečná jak pro pohodlné postavení kola, tak i pro přístup ke kolu při jeho uzamykání, nebo vyjímání ze stojanu.

Uplatnění uzamykatelných stojanů 

Stojany VELOCK nacházejí uplatnění všude tam, kde je potřeba zabránit krádežím odstavených kol. Na veřejných prostranstvích i v soukromých objektech.

Do škol, úřadů a firem jezdí žáci, nebo zaměstnanci na kole pravidelně a je proto pro ně výhodné pořídit si vlastní zámek. Na jiných místech, jako u kin, restaurací a podobně, mohou být zámky půjčovány. K tomu máme v nabídce zámky se zákaznickým profilem klíče, který nelze neoprávněně kopírovat.

Ideálním případem je širší nasazení uzamykatelných stojanů v jednom městě, či obci. Cyklista pak může na všech místech zamknout kolo vlastním zámkem.

Příkladem může být město Prostějov, které rozmístilo na nejvíce frekventovaných místech více než 100 stojanů VELOCK s celkovou kapacitou 800 kol. Velkou část nákladů spojených s pořízením a instalací stojanů hradilo Ministerstvo vnitra ČR v rámci programu prevence kriminality, (stejný způsob financování zvolila celá řada českých měst).

Mimo to se v Prostějově nachází další stojany pořízené školami, firmami pro zaměstnance, nebo instalované u bytových domů.

Nezamykatelné stojany 

Zájemcům o praktické a odolné stojany na jízdní kola, kterým z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje integrovaný uzávěr, nabízíme zjednodušené provedení bezpečnostních stojanů.

Tyto stojany se od uzamykatelných modelů VELOCK liší pouze absencí zabudovaného uzamykatelného uzávěru. Při zachování všech dobrých vlastností, jako například zamykání rámu kola k pevné konzole, je pouze stupeň zajištění kola proti odcizení závislý na odolnosti použitého lankového, či jiného zámku.

Shodná konstrukce obou řad také umožňuje instalovat v jednom místě obě provedení stojanů a to přímo vedle sebe. Stojany se tak mohou vhodně doplňovat a tím, že jednodušší provedení je zároveň i levnější, lze snížit náklady na pokrytí zvolené lokality jednotným typem stojanů.

 

V České republice se pro pořízení a rozmístění bezpečnostních stojanů VELOCK rozhodlo již 27 velkých i menších měst a obcí. Mezi naše zákazníky patří řada velkých i malých firem, provozovatelé obchodů, restaurací i bytových domů. V zahraničí můžete na stojany VELOCK narazit ve Švýcarsku, Německu, Rakousku a Itálii.

Celkem již slouží cyklistům více než 5.000 parkovacích stání v uzamykatelných stojanech na jízdní kola VELOCK.

Jsme přesvědčeni, že i Vy, pokud se rozhodnete pro promyšlenou konstrukci stojanů VELOCK, budete se svojí volbou spokojeni.